#1 Sportininko veterano gydymas - Paliesiaus fizinio krūvio klinika - individualios programos be vaistų!

Sportininko veterano gydymas

Cardiotest programos dalyvio pristatymas

“Kiekvieną kartą kai treniruodavausi, jaučiau nerimą, kad mane gali ištikti infarktas, labai dėl to jaudinausi.” 

Hakan, orientacininkas iš Švedijos

Santrauka:

65 m orientacininkas po pertraukos nori grįžti į varžybinį sportą, tačiau būdamas vyresnio amžiaus jaudinasi dėl savo sveikatos, nerimauja ar dalyvavimas varžybose nepakenks jo širdžiai. Per paskutines varžybas jautė oro trūkumą, bendrą silpnumą, po jų savaitę jautė sumažėjusį darbingumą.

Dalyvio tikslai

 • Jaustis saugiai treniruočių ir varžybų metu;
 • Išsiaiškinti simptomų priežastis;

Testavimo rezultatai

 • Tyrimų metu gyvybei pavojingų simptomų nebuvo rasta.
 • Pirminio sveikatos patikrinimo metu stebėtas padidintas kraujospūdis, tačiau atliekant specialų sportinį ištyrimą kraujospūdis buvo normos ribose. Širdies ritmo sutrikimų taip pat nestebėta. Nustatytas lėtas širdies susitraukimų dažnio atsistatymas.

Programos tikslas buvo ištirti, ar nėra kokių nors sveikatai ar gyvybei pavojingų sutrikimų fizinio krūvio metu. Kartu taip pat buvo siekiama įvertinti dalyvio fizinį pajėgumą ir pateikti fizinio krūvio rekomendacijas, kurios padėtų siekti optimalios naudos sveikatai, mažintų simptomus ir gerintų sportinius rezultatus. Gavus tyrimų atsakymus ir fizinio krūvio rekomendacijas, dalyviui širdies smūgio baimė sumažėjo.

“Aš gavau saugias pulso zonas treniruotėms, kurios gerina mano ištvermę ir kartu nekenkia mano širdžiai. Taip pat sužinojau, kokia yra viršutinė pulso riba, kurią peržengus mano kūnas nebegauna naudos ir yra alinamas.”

(Hakan, Orientacininkas iš Švedijos)

Atvejo analizės turinys
  Add a header to begin generating the table of contents

  Paciento istorija

  65 m. vyras ilgą laiką sportavęs ir dalyvavęs aukšto lygio orientavimosi sporto varžybose, tačiau dėl traumos šį sportą nutraukė ir keleta metų reguliariai nesitreniravo.

  Po pertraukos jis neseniai vėl pradėjo sportuoti, pasiekė gerą rezultatą veteranų varžybose ir nori dalyvauti pasaulio čempionate. Per varžybas fizinis krūvis buvo labai sunkus, todėl po jų visą savaitę jautėsi pavargęs.

  Jis sakė: – “Kiekvieną kartą kai treniruodavausi, jaučiau nerimą, kad mane gali ištikti infarktas, labai dėl to jaudinausi.”

  Klinikinis įvertinimas

  Pacientas ištirtas Paliesiaus širdies sveikatos klinikos funkcinių tyrimų labotarorijoje ir sportui specifiškoje aplinkje realiomis sąlygomis. Šiuo atveju buvo pasirinktos orientavimosi sporto užduotys. Skaitykite daugiau apie sportininkų ištyrimą Paliesiaus klinikoje.

  Cardiotest programos metu užtikrintas klinikinis saugumas. Prieš testavimą atliekant orientavimosi užduotis įvertinta galima rizika. Tam kad pacientas galėtų būti testuojamas lauko sąlygomis, jo rizika turi būti žema arba vidutinė.

  Anamnezė

  Sportininkui diagnozuota hipertenzija, tačiau paskutinius tris metus vaistų nevartoja, manydamas, kad jo kraujospūdis yra normalus.
  Nusiskundimų dėl sveikatos neturėjo nei ramybės, nei fizinio krūvio metu.

  Objektyvus sveikatos įvertinimas

  Pacientas konsultuotas sporto medicinos gydytojo ir gydytojo kardiologo:

  • Ramybės pulsas 70 k/min.
  • Ramybės elektrokardiogramoje (EKG) – sinusinis ritmas (normalus širdies ritmas). Pakitimų nenustatyta.
  • Kraujospūdis 193/80 mm/Hg (padidintas, taip gali būti tiek dėl negydomos hipertenzijos, tiek dėl patiriamo streso atvykus pas gydytojus)
  • Kraujo tyrimai: bendras kraujo tyrimas – be pakitimų; lipidogramoje stebėtas nežymiai padidintas bendrojo (5,55 mmol/l) ir “blogojo” (MTL – 3,31 mmol/l) cholesterolio kiekis kraujyje; elektrolitai, inkstų funkcijos rodikliai – normos ribose.

  Kardiopulmoninis krūvio mėginys (VO2max)

  Tai fizinio krūvio testas, kurio metu didėjant apkrovai matuojamas deguonies suvartojimas (aerobinis pajėgumas), stebima širdies – kraujagyslių ir kvėpavimo sistemų reakcija į fizinį krūvį.

  Rezultatai:

  • Aerobinis pajėgumas vidutinis – V02max 26,9 ml/kg/min.
  • EKG-e stebėtas normalus širdies ritmas su pavienėmis ekstrasistolėmis (priešlaikiniais širdies susitraukimais)
  • Kraujospūdžio reakcija į krūvį hipertenzinė (tai padidinto kraujospūdžio ligos požymis).
  • Kvėpavimo funkcijos sutrikimų nestebėta
  • Nustatyti slenksčiai: aerobinis – 101 k/min, anaerobinis – 128 k/min.

  Segmentinė kūno sudėties analizė

  Šio tyrimo metu vertinamas ne tik bendras kūno svoris, tačiau atskirai įvertinama kūno riebalų (poodiniai ir visceraliniai, kurie kaupiasi apie vidaus organus), raumenų, mineralinių medžiagų ir vandens masė.

  • Svoris – 52,4 kg
  • Ūgis – 168,2 cm
  • KMI – 18,5 (sumažintas)
  • Riebalai – 7,2 kg (sumažėję)
  • Raumenys – 45,2 kg (sumažėję)
  • Visceraliniai riebalai – 9 (nežymiai padidinti)

  Kineziterapeuto konsultacija

  • Silpni dubens srities raumenys.
  • Padidintas tonusas šlaunies tiesėjų.
  • Sumažėjęs pečių mobilumas.

  Kardiovaskulinės rizikos vertinimas pagal ACSM

  Paciento rizikos veiksniai:

  • Vyras, > 40 m
  • Anksčiau nustatyta hipertenzija
  • Dislipidemija

  Paciento rizika – vidutinė.
  Jei pacientas turėtų simptomų, susijusių su širdies ir kraujagyslių ligomis, jo rizika būtų didelė.

  Cardiotest programos tikslai:

  1. Įvertinti sveikatos būklę ir ištirti organizmo reakciją į fizinį krūvį.
  2. Monitoruoti širdies veiklą ir kraujospūdžio reakciją įprasto fizinio krūvio metu realiomis sąlygomis.
  3. Individualiai nustatyti treniruočių pulso zonas.

  Testavimas Paliesiaus dvare:

  • Rytiniai susitikimai su gydytoju, kurių metu vertinama širdies-kraujagyslių sistema ir subjektyvūs paciento pojūčiai.
  • Lauko testavimas realiomis sąlygomis monitoruojant širdies veiklą ir kraujospūdį.
  • Kiekvienos dienos rezultatų aptarimas

  Lauko testavimas realiomis sąlygomis

  2 dienas sportininkas atlieka jam įprastas fizinio krūvio užduotis. Šiuo atveju tai orientavimosi sporto užduotys miške lygia ir kalvota vietove.
  Jei pirminio ištyrimo metu nustatoma apribojimų fiziniam krūviui, sportininkas užduotis atlieka sekdamas pulsą ir neviršydamas nustatytos saugios ribos. Taip įsitikinama, kad parinktas krūvis yra tikrai saugus. Šiuo atveju kontraindikacijų fiziniam krūviui nustatyta nebuvo, todėl sportininkas bėgo savo pasirinktu intensyvumu. Iš viso vienos dienos metu dalyvis bėga tris trasas, po kiekvienos matuojama:

  • Kraujospūdis (krūvio metu kilo iki 180/80 mm/Hg, ramybėje buvo normalus)
  • Gliukozė (normos ribose)
  • Laktatas (kaupėsi iki 5,5 mmol/l)
  • Širdies veikla visa dieną monitoruojama Body Guardian Heart sistema (ramybėje stebėtos dažnos ekstrasistolės, tačiau krūvio metu beveik išnyko. Maksimalus pulsas – 166 k/min, vidutinis – 150 k/min.).

  Pacientas atlikdamas orientavimosi sporto užduotis skundų neturėjo. Po krūvio jautėsi pavargęs.

  Išvados ir rekomendacijos

  Atliekant tyrimus tiek laboratorinėmis, tiek lauko sąlygomis, reikšmingų, fizinį krūvį ribojančių pakitimų širdies ir kraujagyslių sistemoje nerasta. Pacientas gali dalyvauti varžybose. Padidintas kraujospūdis pirminio vizito metu siejamas daugiau su emocine įtampa, nuovargiu, nes testavimo lauko sąlygomis metu ramybėje buvo normalus, o fizinio krūvio metu kilo adekvačiai (nebuvo hipertenzinės reakcijos). Tačiau atsižvelgiant į nusiskundimus (ilgai besitęsiantis nuovargis po varžybų) ir gautus testavimo rezultatus (pulsas per varžybas gerokai viršyja anaerobinį slenkstį, kaupiasi laktatas), darome išvadą, kad nuovargio priežastis yra per didelis fizinis krūvis. Pacientui buvo pateiktos individualios fizinio krūvio ir atsigavimo rekomendacijos, kurių laikydamas jis galės gerinti treniruotumą ir kartu nepervargti.

  -“Aš gavau saugias pulso zonas treniruotėms, kurios gerina mano ištvermę ir kartu nekenkia mano širdžiai. Taip pat sužinojau, kokia yra viršutinė pulso riba, kurią peržengus mano kūnas nebegauna naudos ir yra alinamas.”

  Pacientas-orientacininkas iš Švedijos

  Susisiekite dabar:


   Pagrindinės asmeninės fizinio krūvio terapijos gydymo programos: