#3 50 m. moters antsvorio gydymas - Paliesiaus fizinio krūvio klinika - individualios programos be vaistų!

Kristinos istorija

Kristina (50 m.) dirbdama sėdimą darbą prie kompiuterio ir neturėdama reguliaraus fizinio krūvio priaugo svorio (iki 86,8 kg.), atsirado dusulys fizinio krūvio metu, nugaros skausmai po ilgesnio sėdėjimo prie kompiuterio. Dėl diskomforto patiriamo fizinio krūvio metu, Kristina nerimavo, ar jai saugu yra pradėti daugiau judėti.

Kodėl Kristina atvyko į Paliesiaus širdies sveikatos kliniką?

Padidėjusi miokardo infarkto ir insulto rizika yra dvi rimčiausios sėslaus gyvenimo būdo grėsmės. Teisingai sudozuotas fizinis aktyvumas yra pirmasis žingsnis mažinant riziką.

„Padidėjusi miokardo infarkto ir insulto rizika yra dvi rimčiausios sėslaus gyvenimo būdo grėsmės. Teisingai sudozuotas fizinis aktyvumas yra pirmasis žingsnis mažinant riziką.“

Kas buvo Kristinai nustatyta Paliesiaus širdies sveikatos klinikoje?

Bendras sveikatos ištyrimas ir atlikti tyrimai parodė: normalų bendro (5,2 mmol/l) ir padidintą “blogojo” (3,16 mmol/l) cholesterolio kiekį kraujyje, I* nutukimą (KMI – 31,9). Įvertinta širdies ir kraujagyslių ligų rizika – maža.
Kristinai buvo paskirtas fizinio krūvio receptas ir rekomenduota 6 dienų klinikinė programa Paliesiaus dvare.
Po programos sumažėjo Kristinos kūno riebalų svoris 1,9 kg, padidėjo fizinis aktyvumas, pagerėjo bendra savijauta, sumažėjo dusulys fizinio krūvio metu, beveik išnyko nugaros skausmas.

Ar Kristina pasiekė savo tikslus?

Kristina reikšmingai pagerino savijautą, tapo dar labiau motyvuota keisti savo gyvenimo būdą ir siekti užsibrėžtų tikslų. Paliesiaus klinikos specialistų pagalbos dėka, Kristina įgavo drąsos daugiau judėti, sužinojo savo kūno galimybes ir kaip toliau sveikai mažinti ne tik kūno svorį, bet ir lėtinių ligų riziką.

Atvejo analizės turinys
  Add a header to begin generating the table of contents

  Ligos istorija

  50 m. moteris dirbanti biure prie kompiuterio, fiziškai neaktyvi. Atvykusi į Paliesiaus širdies sveikatos klinika skundėsi per dideliu kūno svoriu, dusuliu fizinio krūvio metu, nugaros skausmu. Jokių kitų susirgimų neturėjo.

  Klinikinis įvertinimas

  Tikslas – holistinis paciento būklės ir simptomų įvertinimas, todėl ištyrimo metu dalyvavo gydytojų komanda (medicinos gydytojas, sporto medicinos gydytojas, kardiologas ir kineziterapeutas).

  Pagrindinės sveikatos problemos:

  Antsvoris: pacientės ūgis 165 cm., svoris 86,8 kg., kūno masės indeksas (KMI) 31,9. (KMI yra būdas įvertinti antsvorį ir apibrėžti antsvorio dydį laipsniais). KMI 31,9 reiškia I laipsnio nutukimą. Atlikus kūno sudėties analizę (KSA) buvo nustatytas per didelis bendras ir visceralinių riebalų kiekis. (KSA naudojama siekiant tiksliau įvertinti kūno sudėtį: riebalinio, raumeninio, kaulinio audinių ir vandens masę).

  Padidintas „blogojo“ cholesterolio kiekis kraujyje: bendras choleterolis – 5,2 mmol/l, tačiau „blogasis“ (MTL) – 3,16 mmol/l.

  Sumažėjęs fizinis pajėgumas: kardiopulmoninio krūvio mėginio metu (CPET) buvo pastebėtas žemas pikinis deguonies suvartojimas (V02max) – 19,8 ml/min/kg.

  Mobilumo sumažėjimas: dėl antsvorio ir raumenų dibalanso.

  Įvertinta pacientės kardiovaskulinė rizika:
  Rizikos veiksniai: nutukimas, padidintas MTL cholesterolio kiekis, nejudrus gyvenimo būdas.

  Kardiovaskulinė rizika: maža

  Gydymas Paliesiaus dvare

  Atsižvelgiant į pacientės tikslus, simptomus, sveikatos būklę, atliktų tyrimų rezultatus (CPET ir kt.) sudarytas gydymo planas.

  Gydymo priemonės: fizinio krūvio terapija pagal individualizuotą fizinio krūvio receptą, individualizuota dieta, psichosocialinės konsultacijos ir mokymai.

  Fizinio krūvio terapija – tai gydymas individualiai parinktu fiziniu krūviu, kurio metu organizme aktyvuojamas gydančių medžiagų išskyrimas ir simptomus sukeliančių slopinimas, reguliuojamas nervų sistemos balansas, kraujagyslių periferinis pasipriešinimas. Remiantis pacientės sveikatos būklės ir funkciniu įvertinimu sudaromas pradinis fizinio krūvio receptas. Receptas visada yra individualus ir skirtas tik konkrečiam pacientui, pagrįstas FITT-VP principu: dažnis, intensyvumas, laikas, tipas, apimtis, progresas.

  6 dienų trukmės klinikinės programos metu Paliesiaus dvare fizinio krūvio receptas yra praktiškai pritaikomas. Kartu dalyvaujant kineziterapeutams ir gydytojui, stebint organizmo reakciją į gydymą, užtikrinamas gydymo efektyvumas. Programos puslapio nuoroda: https://paliesiausklinika.lt/paslaugos/12-savaiciu-antsvorio-mazinimo-programa/

  Mityba klinikinės programos metu individualiai subalansuota pagal sveikatos būklę ir energijos poreikį (kcal).

  Psichosocialinis palaikymas kartu su Paliesiaus klinikos psichologe. „Psichosocialinis“ reiškia santykį tarp psichologinių ir socialinių aspektų, apima vidinius, emocinius, mąstymo procesus, mūsų reakcijas į aplinką, taip pat santykius, socialines vertybes ir kultūrinę praktiką.

  Edukacinių užsiėmimų metu suteikta žinių apie sveiką mitybą, streso mažinimą, gydymo fiziniu krūviu naudą. Skatindami naujų sveikatinančių įgūdžių formavimą ir domėjimąsi savo sveikata, siekiame užtikrinti ilgalaikius rezultatus ir gyvenimo būdo pasikeitimus.

  Rezultatai

  Programos metu buvo atliekamos kineziterapinės mankštos, masažai, fizioterapija. Tai padėjo sumažinti nugaros skausmą. Per savaitę pacientės kūno riebalų masė sumažėjo 1,9 kg. Fizinio krūvio poveikis cholesteroliui bus matuojamas pagal sudarytą stebėsenos planą. Kraujospūdis ir pulsas išliko normos ribose, tai rodo, kad fizinis krūvis buvo adekvatus ir nesukėlė nuovargio. Pacientė jautėsi žvalesnė, geriau toleravo fizinį krūvį, sumažėjo dusulys. Edukacinių užsiėmimų metu sužinojo daugiau apie fizinio krūvio naudą, sveikatinančią mitybą, streso įtaką sveikatai ir kaip efektyviau valdyti įtampą kasdieniniame gyvenime, o dvaro aplinka, natūrali gamta ir relaksaciniai užsiėmimai padėjo atsipalaiduoti ir atitrūkti nuo kasdienybės.