Antsvoris ir nutukimas sudaro vieną iš rimčiausių 21 amžiaus iššūkių visuomenės sveikatai. Nutukimo paplitimas per pastaruosius dešimtmečius Europoje išaugo tris kartus. Kintanti socialinė ir ekonominė aplinka sukėlė gyventojų energijos disbalansą. Sumažėjęs fizinis aktyvumas, padidėjęs didelio kaloringumo maisto ir gėrimų prieinamumas bei pasikeitę maitinimosi įpročiai ir gyvenimo būdas lėmė sergamumo nutukimu didėjimą.
Svorio mažinimas antsvorį turintiems ar nutukusiems asmenims turi teigiamą poveikį sveikatai. Pagerina gliukozės toleranciją kraujyje, mažina atsparumą insulinui (tai labai svarbu gydant II tipo CD ar esant prediabetinei būklei), lipidų kiekį kraujyje, padeda gydyti arterinę hipertenziją (mažina kraujospūdį), palengvina miego apnėjos, depresijos, šlapimo nelaikymo ir kt. simptomus.
Efektyviausias viršsvorio ir nutukimo gydymas – nemedikamentinis. Tai yra tinkamas poilsio režimas, sureguliuota mityba ir individualiai pritaikytas fizinis krūvis.
Poilsis – atsigavimo procesas, kada atsistato dvasinės ir fizinės jėgos. Jis būtinas norint išlaikyti organizmo homeostazę (sudėtingus organizmo veiklos reguliavimo procesus, palaikančius vidinės terpės pastovumą). Pagrindiniai funkciniai ir morfologiniai pokyčiai, lemiantys fizinio darbingumo didėjimą, vyksta kaip tik funkcijų atsikūrimo metu. Todėl siekiant efektyvaus svorio metimo svarbu nepamiršti poilsio.
Sureguliuota mityba – tokia dieta, kuri atitinka individualius organizmo poreikius. Bendros rekomendacijos (3 pagrindiniai valgymai ir 2-3 užkandžiai, pakankamas ir tinkamas skysčių, šviežių vaisių ir daržovių vartojimas, vengimas greito, aukštą glikeminį indeksą turinčio maisto) yra gerai žinomos, tačiau jų nepakanka, svarbu atsižvelgti į kiekvieno žmogaus individualius poreikius (darbą, laiką praleidžiamą gryname ore, fizinį aktyvumą ir jo pobūdį, pomėgius, miegą ir kt).
Individualiai pritaikytas fizinis krūvis – tai tokia fizinė veikla, kuri lavina žmogaus funkcinius gebėjimus ir teikia optimalią naudą sveikatai. Paliesiaus klinikoje atlikus tyrimus, kurių metu nustatomas funkcinis pajėgumas, organizmo reakcija į krūvį, galime pateikti individualias fizinio krūvio rekomendacijas.
Norint efektyviai ir sveikai mažinti svorį svarbu išsikelti aiškius ir realius tikslus, nepakanka tik dietos arba tik sporto, reikia kompleksinių priemonių, pritaikytų konkrečiam žmogui. Pacientams, kuriems tikslinga mažinti svorį, rekomenduojama turėti ne tik mitybos, fizinio aktyvumo rekomendacijas, tačiau sudaryti ilgalaikes klinikines svorio mažinimo programas, pateikti fizinio krūvio receptą. Paliesiaus klinikoje kartu įvertinus bendrą ir funkcinę būkles, paciento požiūrį į savo sveikatą, atlikus spiroveloergometrijos („Vo2maks“ aparatu) testą, galime Jums sudaryti individualią ilgalaikę klinikinę svorio mažinimo programą, parinkti individualų gydomąjį fizinį krūvį.
Medicinos gydytoja Aušra Lūžaitė