1-o tipo diabeto gydymas/ kontrolė
Sergant 1-o tipo diabetu, kasa gamina mažai arba iš viso negamina insulino. Pastarasis yra gyvybiškai svarbus verčiant gliukozę energija. Žmonės su 1-o tipo diabetu turi atlikti kasos darbą ir pakeisti insuliną insulino injekcijomis arba insulino pompa. Insulinas mažina gliukozės kiekį kraujyje.
1-o tipo diabetas- gyvybei pavojinga būsena, kurią būtina betarpiškai sekti kasdiena prisižiūrint save. Tai atliekama per:
- Insulino pakeitimu insulino injekcijomis (iki 6 kartų per dieną) arba insulino pompos naudojimu
- Reguliariu gliukozės kiekio kraujyje matavimu (iki 6 kartų per dieną arba- kaip paskirta gydytojo)
- Sveiką dietą/ mitybą
- Kasdienę fizinę veiklą
2-o tipo diabeto gydymas/ kontrolė
Sergant 2-o tipo diabetu, kasa veikia, tačiau ne taip efektyviai, kaip turėtų. Tai reiškia, kad Jūsų kūne vystosi rezistentiškumas (atsparumas) insulinui, gliukozė neefektyviai verčiama į energiją ir jos perteklius kaupiasi kraujyje. 2-o tipo diabetas kartais gali būti sukontroliuotas keičiant gyvenimo būdą, kas apima sveiką mitybą/ dietą, kasdienį fizinį aktyvumą ir gliukozės kiekio kraujyje matavimą.
Sveika mityba- padeda palaikyti tiek normalų gliukozės kiekį kraujyje, tiek ir normalų kūno svorį,
Fizinė veikla- padeda insulinui veikti efektyviau, mažina arterinį kraujo spaudimą, ir mažina širdies ligų riziką.
Reguliarus gliukozės kiekio kraujyje tyrimas padeda nustatyti ar paskirtas padeda palaikyti gliukozės kiekį kraujyje ar, visgi reikalinga gydymo korekcija.
Diabeto kontrolei svarbu palaikyti kraujo gliukozę intervale tarp 4 – 6 mmol/L (nevalgius), ko dėka galima išvengti tiek trumpalaikių, tiek ir ilgalaikių komplikacijų. Tačiau be abejo, šis intervalas gali būti ir kitoks, priklausomai nuo individo ir individualių aplinkybių. Teisingas ir saugus gliukozės kiekio intervalas kraujyje aptartinas su gydančiu gydytoju.
Sergant abiejų tipų diabetu optimalaus gliukozės kiekio palaikymas kraujyje pasiekiamas per nuoseklų mitybos subalansavimą, fizinį aktyvumą ir medikamentus. Per aukštas gliukozės kiekis kraujyje gali sukelti hiperglikemiją arba ketoacidozę. Per aukštas gliukozės kiekis kraujyje gali sukelti hipoglikemiją. Itin svarbu išmanyti tiek apie apie šias būkles, tiek ir apie tai, kaip tinkamai į jas reaguoti. Ketoacidozė yra ūmi būklė, reikalaujant greitos profesionalų medikų pagalbos.
Kaip žinia, kartais gliukozės kiekio normalizavimui nebepakanka vien sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo, nes 2-o tipo diabetas- progresuojanti liga, didėja rezistentiškumas insulinui, silpsta kasos funkcija versti gliukozę į energiją. Tokiais atvejais pacientams skiriami geriami medikamentai ir/ arba netgi pradedamas insulino skyrimas. Kai kada geriami medikamentai skiriami ir toliau, kartu su insulino injekcijomis. Svarbu suvokti, jog gydymo tabletėmis ar injekcijomis poreikis,- tai natūrali ligos progresavimo išdava ir medikamentų skyrimas sumažina ilgalaikių komplikacijų riziką. Taip pat itin svarbu žinoti, jog tabletės ar injekcijos naudotinos kartu su sveika mityba ir reguliaria fizine veikla. Medikamentai nepakeičia, sveikos mitybos, fizinės veiklos, jokiu būdu netampa jų pakaitalu.
Fizinė veiklos programos.
Prieš papildomą fizinę veiklą svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, gauti pilną medicininį ištyrimą. Svarbu, jop pradžia būtų nuosekli, su ne per dideliu krūviu, siekiant nejusti neigiamų fizinio krūvio padarinių sekančią dieną! Fizinė veiklą, turi teikti malonumą o ne klitą dieną skaudantį kūną. Bėgant laikui krūviai nuosekliai didintini. Turint diabetą su komplikacijomis (akių, inkstų pakenkimu prieš fizinę veiklą taip pat būtina nuosekliai pasikonsultuoti su gydytoju)..
Kokia fizine veikla užsiimti?
Bet kokia, kuri skatina judėjimą. Žemiau- keletas pasiūlymų- aptarimui su gydytoju:
- Vaikščiojimas
- Plaukiojimas
- Važinėjimas dviračiu
- Šokiai
- Darbas sode
- Golfo žaidimas
- Vandens aerobika
Taip pat naudinga tiesiog padidinti savo fizinį aktyvumą,- kaip antai lipimas laiptais vietoje kelionės liftu, kėlimasis nuo lovos perjungti TV programą vietoje naudojimosi nuotolinio valdymo pulteliu, tvarkymasis namuose ir sode. Vengtinas per ilgas sėdėjimas prie TV arba kompiuterio.
Fizinės veiklos apimtys
Gerai sveikatos būklei rekomenduotina bent apie 30 minučių fizinės veiklos kasdien. Jei tai neįmanoma, laikas padalintinas į 3 x 10 minučių sesijas, kurias galima išdėlioti per visą dieną. Norint sumažinti kūno svorį reikėtų 45-60 minučių fizinės veiklos per dieną.
Fizinės veiklos intensyvumas
Siekiant naudos nereikėtų persistengti. Taikytina į vidutinio intensyvumo fizinę veiklą, kada veiklos metu vis dar galite laisvai kalbėtis, neprarasdami kvapo.
Pažymėtina, jog geriausi rezultatai iš fizinės veiklos gaunami naudojantis kompleksinės specialistų komandos rekomendacijomis (gydytojai, fizinio krūvio specialistai ir pan.) taip sudarant ir pradedant įgyvendinti fizinės veiklos planą, geriausiai atitinkantį Jūsų sveikatos tikslus, fizinės veiklos pasirinkimą ir gyvenimo būdą. Visa tai galima užtikrinti kreipiantis į „Paliesiaus kliniką“.
Sveika mityba
Priešingai vyraujantiems įsitikinimams, neegzistuoja specifinė diabetu sergančiųjų pacientų dieta. Tačiau, nepaisant to, svarbu fokusuoti savo dietą ties šiais daug skaidulų, mažiau riebalų turinčiais maisto produktais:
- Vaisiai
- Daržovės
- Viso grūdo produktai
Vartotina mažiau gyvulinės kilmės produktų, rafinuotų angliavandenių ir cukrų.
Naudos gali duoti ir mažos glikemijos indekso maistas. Glikemijos indeksas tai matavimas, parodantis kaip greitai suvartotas maistas padidina gliukozės kiekį Jūsų kraujyje. Produktai su aukštu indeksu tai daro greitai, tuo tarpu žemo indekso produktai padeda išlaikyti stabilesnį gliukozės kiekį kraujyje. Žemo glikeminio indekso maistas dažniausia yra tas, kuriame yra gausu skaidulų.
Renkantis maistą, mitybos planą vertingus patarimus gali duoti mitybos specialistai, dietologai, taip sudarant mitybos planą, geriausiai atitinkantį Jūsų sveikatos tikslus, maisto pasirinkimą ir gyvenimo būdą. Šie specialistai taip gali apmokyti Jus įsivertinti Jūsų suvartojamų angliavandenių kiekį, siekiant stabilesnio gliukozės kiekio kraujyje.
Vidaus ligų gydytoja Augustė Baltinienė