Cukrinio diabeto požymiai
Ar žinojote, kad pirmas cukrinio diabeto požymis – naktinis šlapinimasis? Po to gali sekti ,,mažieji“ cukrinio diabeto simptomai: pradeda blogiau gyti žaizdos (jos turi polinkį pūliuoti), gali varginti niežulys ir jis gali būti vienintelis simptomas, į kurį žmogus atkreipia dėmesį ir dėl kurio kreipiasi į gydytojus. Ir tik ligai labiau pažengus atsiranda bendras silpnumas, nuovargis, burnos džiūvimas, troškulys, kai cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje per didelis arba prakaitavimas, drebulys, lūpų ir liežuvio tirpimas ar virpėjimas, dažnas širdies plakimas, širdies ritmo sutrikimai, alkio jausmas, pykinimas, kai cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje staiga per daug sumažėja (ilgiau nevalgius ar po didesnio fizinio krūvio).
Reikia pabrėžti, kad sergant CD žmogaus organizmui pavojingesnis per mažas gliukozės kiekis kraujyje, nes dėl to labiausiai ir pirmiausia nukenčia mūsų galvos smegenys. Todėl ir gliukozės kiekio normos kraujyje yra skirtingos sveikiems ir ligoniams. Jei sveikam žmogui gliukozės kiekis kraujyje 3,5 – 5,5 mmol/l yra normalus, tai sergančiam CD 3,5 ar 4 mmol/l jau vertinama kaip hipoglikemija – tai yra per mažas cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje. Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kad jei CD visą laiką buvo gerai kontroliuojamas, tai tokiems žmonėms normali glikemija (cukraus kiekis kraujyje) gali būti 4,5 – 6 mmol/l, o jei žmogus labai blogai gydėsi (blogai kontroliavo CD), tai ir 4,5 ar 5 mmol/l glikemija jam gali būti per maža.
Apibendrinant verta pabrėžti, kad CD kontrolė turi būti individuali kiekvienam žmogui ir nustatoma gydymo įstaigoj pasitarus su gydytoju. O svarbiausia žinutė – 99% šios klastingos ligos gydymo sėkmės yra ligonio rankose, tai yra priklauso nuo jo tinkamos mitybos ir negalima pamiršti, kad jokie vaistai niekada nepanaikins žalos, kurią galime padaryti, netinkamai maitindamiesi, tad labai teisingas yra posakis, kad žmogus gydosi arba nuodijasi maistu. Linkime to niekada nepamiršti!
Gydytoja kardiologė Audronė Grigalevičienė