Cukrinio diabeto simptomai - Paliesiaus fizinio krūvio klinika - individualios programos be vaistų!
Menu

Cukrinio diabeto simptomai

Cukraligė – tai visuma sutrikimų, kuriuos sukelia sutrikęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę, kitaip vadinamą organizmo cukrų. Cukrinis diabetas, tai endokrininė liga, kai dėl sutrikusios hormono insulino funkcijos kraujyje padaugėja gliukozės. Insulinas skatina gliukozės patekimą iš kraujo į ląsteles, reguliuoja baltymų, riebalų ir angliavandenių apykaitą. Sutrikus insulino išskyrimui ar funkcijai, gliukozė nepatenka į ląsteles, tačiau kaupiasi kraujyje, o tai sukelia ląstelių badavimą ir ryškų gliukozės padaugėjimą kraujyje. Cukrinio diabeto rizikos faktorių yra gana daug (nutukimas, netinkama mityba, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas), tačiau ligą sukelia ne vienas kuris nors, bet įvairūs jų deriniai. Didelę reikšmę cukriniam diabetui atsirasti turi paveldėtas polinkis.

Cukrinio diabeto simptomai:

○ Troškulys;

○ Dažnas šlapinimasis;

○ Odos niežėjimas;

○ Blogai gyjančios žaizdos;

○ Pūlingos infekcijos;

○ Bendras nuovargis;

○ Alkis;

○ Regėjimo sutrikimai;

○ Aukštas kraujo spaudimas;

○ Dažnos šlapimo takų infekcijos.

Tiek pirmojo tipo diabeto, tiek antrojo tipo diabeto atvejais ląstelės negauna joms būtino gliukozės kiekio ir žmogaus organizmas praneša apie tai tokiais simptomais.

Padažnėjęs poreikis šlapintis – padidėjusio cukraus kiekio kraujyje požymis. Jeigu organizme sutrikusi insulino gamyba arba jeigu insulinas savo darbo neatlieka, inkstai negali filtruoti kraujyje esančio cukraus. Dėl to padidėja inkstams tenkantis krūvis, jie bando gauti iš kraujo papildomo skysčio, būtino susikaupusiam cukrui ištirpyti, todėl šlapimo pūslė beveik nuolat būna pilna.

Jeigu ėmėte vartoti daug daugiau skysčių nei paprastai, tačiau vis tiek niekaip negalite numalšinti troškulio, negalima atmesti galimybės, jog dėl to kaltas cukrinis diabetas – ypač jei troškulys sutampa su padažnėjusiu šlapinimusi. Kai organizmas ima ieškoti papildomo skysčių šaltinio kraujyje, pradedama dažniau šlapintis, labai greitai prasideda organizmo dehidracija ir žmogus pajunta poreikį daugiau gerti, kad atkurtų skysčių balansą.

Taip pat cukrinio diabeto siptomu gali būti ir staigus svorio kritimas. Šis simptomas būna itin ryškus pirmojo tipo diabeto atveju. Tuomet kasa liaujasi gaminusi insuliną. To priežastys gali būti dvi: arba kasos ląsteles užpuolė virusai ir prasidėjo autoimuninė organizmo reakcija (t.y. insuliną gaminančių ląstelių atmetimas), arba organizmas ima ieškoti naujo energijos šaltinio, kad aprūpintų ląsteles būtinu cukraus kiekiu, todėl ima nykti raumenų ir riebalų audiniai. Antrojo tipo diabetas vystosi palaipsniui, todėl kūno svoris nemažėja pastebimai.

Silpnumas, greitas nuovargis – dar vienas cukrinio diabeto simptomas. Dėl jų taip pat kaltas cukrus. Iš maisto jis patenka į kraują, kur insulinas turėtų padėti organizmo ląstelėms cukrų pasisavinti. Ląstelės cukrų naudoja gyvybinei energijai palaikyti. Jeigu insulino nėra arba ląstelės liaujasi į jį reaguoti, cukrus taip ir lieka kraujyje, ląstelėms ima stigti energijos, todėl žmogus jaučia nuolatinį negalavimą, nuovargį.

Rankų, kojų, pėdų dilgčiojimas, tirpimas. Šis simptomas vadinamas neuropatija. Jeigu cukraus kiekis kraujyje ilgą laiką lieka aukštas, jis pradeda ardyti nervų sistemą – ypač galūnėse esančius nervus. Kadangi antrojo tipo diabetas vystosi palaipsniui, juo sergantys žmonės dažnai to nė nežino. Todėl cukraus kiekis kraujyje gali viršyti normalų net keletą metų, kol pagaliau bus diagnozuotas diabetas. Griežta cukraus kiekio kraujyje kontrolė dažnai padeda susilpninti neuropatijos simptomus.

Kiti galimi diabeto simptomai: pablogėjusi rega, išsausėjusi oda ir niežulys, dažnos infekcijos arba ilgai negyjančios žaizdelės (įpjovimų ir kt.), greitai net po menkučio sumušimo atsirandančios mėlynės. Jeigu pastebėjote nors vieną išvardytų simptomų, būtinai pasikonsultuokite su šeimos gydytojų ir patariame kreiptis į Paliesiaus kliniką dėl galimybės pradėti cukrinio diabeto gydymą fizinio krūvio pagalba.

Gyd. Saulius Deveikis