Diagnostinė fizinio krūvio poveikio vertinimo programa dviratininkams
Siūlome Jums išskirtinę ir neturinčią analogų 4 dienų programą dviratininkams
Programą sudaro:
- Kardiopulmoninio krūvio tyrimas (VO2Max).
- Profesionalios medikų konsultacijos ir išsamūs tyrimai, atliekami dviratininkams įprastų treniruočių metu.
- Ištyrus fizinio krūvio poveikį paciento organizmui, pateikiamos rekomendacijos tinkamoms apkrovoms treniruočių bei varžybų metu.
Vienas svarbiausių programos metu atliekamų tyrimų – kardiopulmoninis krūvio mėginys (sportininkams žinomas kaip VO2Max tyrimas).
Kitaip dar vadinamas spiroveloergometrija, kurio metu matuojami ne tik kardiologiniai, bet ir kvėpavimo funkcijos, fizinio pajėgumo (deguonies suvartojimo) rodikliai. Atlikus šį testą, gydytojas gali įvertinti kaip fizinio krūvio metu reaguoja širdies-kraujagyslių sistema, plaučiai ir griaučių skersaruožiai raumenys tuo pačiu metu. Kartu yra įvertinamas organizmo gebėjimas vartoti deguonį, aerobinis ir anaerobinis slenksčiai, kuriais remiantis pateikiamos individualios fizinio krūvio rekomendacijos.
VO2Max – tai maksimalaus deguonies suvartojimo tyrimas, dar vadinamas kardiopulmoniniu krūvio mėginiu. Deguonies suvartojimas fizinio krūvio metu matuojamas deguonies kiekiu (ml) tenkančiu 1 kūno kilogramui (VO2 ml/kg/min). Kaip jau minėta, tyrimo metu nustatomi sportininko aerobinis ir anaerobinis slenksčiai, maksimalus ar pikinis deguonies suvartojimas. Aerobinis slenkstis – riba, kai organizmas pradeda rūgštėti, raumenyse ima gamintis pieno rūgštis. Šis slenkstis skiria apšilimo/atsigavimo zoną nuo darbinės, taip pat svarbus ir metantiems svorį, nes artėjant prie šio slenksčio yra pasiekiamas didžiausias riebalų sunaudojimas. Anaerobinis slenkstis – riba, kai organizmas nebesugeba kompensuoti deguonies poreikio, reikalingo energijos gamybai, ir ima kauptis medžiagų apykaitos produktai (laktatas ir kt.), įsivyrauja anaerobinė (be deguonies) glikolizė.
(Klinika taip pat siūlo modernų maksimalaus deguonies suvartojimo nustatymą sportininkams: nešiojamą Oxycon Mobile sistemą, kuri leidžia testuoti ir įvertinti funkcinį pajėgumą realiomis sąlygomis, sportininkui patogioje vietoje.)
Programos dalyvių saugumui užtikrinti treniruočių metu atliekama širdies veiklos (ritmo ir laidumo) monitoravimas. Stebėjimas vykdomas naudojant BodyGuardian Heart sistemą. Tai yra saugi, neribojanti kasdieninės veiklos ir nesukelianti diskomforto (ant krūtinės priklijuojamas tik mažas monitorius) technologija, kurią patogu naudoti tiek specialistams, tiek programų dalyviams. Gydytojas gali dirbti ir vertinti asmens širdies veiklą nuotoliniu būdu beveik realiu laiku, esant poreikiui net visą parą. Tuo metu sportininkas gali jaustis saugiai, nes stebėsena užtikrinama net gydytojui nesant šalia. Be to, tiriamasis gali bet kada susisiekti su gydytoju ir pasiteirauti, ar jo ką tik atsiradęs simptomas susijęs su širdies veikla, ar jam galima tęsti fizinį krūvį.
Diagnostinė fizinio krūvio poveikio vertinimo programa skirta visiems dviratininkams. Jos metu dalyviai atlieka įprastą fizinį krūvį, o specialistai stebi sportuojančiųjų širdies veiklą, tiria gliukozės, laktato koncentraciją kraujyje, arterinį kraujo spaudimą ir kt. parametrus pagal poreikį. Programos tikslas (ir unikalumas) – laboratorinėmis ir realiomis sąlygomis vykstančių fizinių krūvių metu atlikti išsamų ištyrimą ir pateikti rekomendacijas kaip toliau sportuoti nekenkiant organizmui.
Jūsų atsiliepimai
Marius Jovaiša
„Kasmet bandau padaryti funkcinį testą ir sužinoti kaip mano širdies, plaučių ir kraujotakos sistema reaguoja į nuolatinį krūvį“
Marija Ušinskienė
„Aš sužavėta ta paslauga, kurią gaunu.“
Klinikos pacientė
„Programoje derinamas poilsis ir tikslingai su gydytojų priežiūra taikomas dozuotas fizinis krūvis“
Diagnostinės fizinio krūvio programos dviratininkams etapai išsamiai
1 diena
Susitikimas medicinos, sporto medicinos, kardiologijos gydytojais bei kineziterapeutu.
Medicinos gydytojas atlieka bendrą sveikatos ištyrimą, galimų fizinio krūvio rizikų rizikų vertinimą, judamojo aparato echoskopiją. Kineziterapeutas įvertina judamojo aparato būklę, funkcines galimybes, atlieka kūno sudėties analizę, Bike Fit (sėdėsenos ant dviračio korekciją) ant Jūsų asmeninio dviračio. Galiausiai vyksta sporto medicinos gydytojo ir gydytojo kardiologo konsultacijos, kurios metu įvertinama kardiologinė rizika, EKG (elektrokardiograma) ramybės būsenoje ir, jei nėra kontraindikacijų, atliekamas kardiopulmoninis krūvio mėginys (spiroveloergometrija/ VO2Max).
2 ir 3 dienos
Taikomas įprastas fizinis krūvis, kurį dviratininkas patiria treniruodamasis ar dalyvaudamas varžybose. Programos metu krūvis suskirstomas į etapus. Prieš pradedant treniruotę, atliekami AKS (arterinio kraujo spaudimo), ŠSD (širdies susitraukimų dažnio), laktato ir gliukozės kapiliariniame kraujyje matavimai, uždedama “Holter” sistema. Minėti tyrimai taip pat atliekami po kiekvieno treniruotės etapo. Esant reikalui, atliekama papildoma sėdėsenos ant dviračio korekcija.
4 diena
Vertinamas fizinio krūvio poveikis organizmui. Atsižvelgiant į atliktus tyrimus ir jų rezultatus, pateikiamos rekomendacijos fizinio krūvio intensyvumui treniruočių bei varžybų metu. Kadangi minėtieji tyrimai atliekami sportininkui įprastoje aplinkoje – vykstant treniruotei – jie yra tikslūs bei išsamūs.
Programos etapai ir situacijos sprendimo būdai:
Ištyrimas. Tiriama bendra paciento sveikatos būklė, įvertinami laboratoriniai tyrimai bei fizinis pajėgumas, treniruotės intensyvumo ribų nustatymas.
Įprastinės treniruotės. Jų metu atliekami išsamūs tyrimai – stebimas širdies darbas, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, laktatai ir t. t.
Išvados ir rekomendacijos. Pacientui pateikiamos rekomendacijos tolesnei fizinei veiklai.
Praėjęs šią unikalią fizinio krūvio poveikio programą dviratininkams, kuri vyksta realių treniruočių metu, sportininkas gauna profesionalių gydytojų rekomendacijas optimaliam fiziniam krūviui. Jis toliau tęsia savo sportinę veiklą, bet nuo šiol treniruojasi nebealindamas savo organizmo, o svarbiausia, „neapkraudamas“ širdies.
Į programą įskaičiuota:
- diagnostinis fizinio krūvio poveikio organizmui įvertinimas (VO2Max tyrimas);
- funkcinės diagnostikos, echoskopoijos tyrimai;
- maitinimas (3 kartus per dieną);
- apgyvendinimas Paliesiaus dvaro viešbučio kambaryje;
- esant pageidavimui – pažintinė ekskursija po dvaro apylinkes, atsipalaidavimas sūkurinėje vonioje.
Programos vyksta Paliesiaus dvare
Paliesiaus dvaras – medicinos, meno ir muzikos namai. Savo mūro sienose ištikimai saugantis senąsias paslaptis, dabar čia apsilankantiems teikia nuostabų ramybės pojūtį, kviečia atsikvėpti nuo darbų, pasinerti į muzikos, dailės pasaulį, išbandyti holistine medicina, kurios pagrindinis metodas paremtas pačio organizmo pajėgumais, arba tiesiog pabėgti nuo civilizacijos ir pasirinkti draugystę su gamta.