Fizinio krūvio terapija širdies nepakankamumu sergantiems pacientams - Paliesiaus fizinio krūvio klinika - individualios programos be vaistų!

Fizinio krūvio terapija širdies nepakankamumu sergantiems pacientams

Fizinio krūvio nauda sergant širdies nepakankamumu yra neabejotina. Taikant fizinį krūvį gerėja viso organizmo kraujotaka, kinta plaučių funkcija ir sumažėja oro stygius, neurohormoniniai pokyčiai lemia mažėjantį buvusį dažnesnį širdies plakimą, mažėja trombozių rizika, didėja raumenų jėga ir masė, gerėja savijauta, nuotaika, mažėja antsvoris.

Tačiau kiekvieno žmogaus organizmas į krūvį reaguoja skirtingai, todėl bendros fizinio aktyvumo rekomendacijos pacientams su šia patologija dažniausiai netinka. Taip yra todėl, kad taikant fizinį krūvį dideliu intensyvumu gali pasireikšti toksinis poveikis. Taigi, siekiant teigiamo poveikio sveikatai fizinis krūvis turi būti individualiai dozuojamas. Fizinio krūvio terapijos programa sudaroma individualiai, atsižvelgiant į kiekvieno paciento poreikius, galimybes, funkcinę ir klinikinę būkles. Fizinio krūvio terapijos gydytojas Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinikoje yra atsakingas už paciento funkcinės ir pradinės klinikinės būklės bei rizikos įvertinimą, fizinio krūvio recepto išrašymą, etapinius paciento sveikatos būklės patikrinimus.

Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinikoje pacientui nustatoma optimali fizinio krūvio dozė, kuri turi aiškiai įvardintas apatinę ir viršutinę ribas. Tos ribos yra individualios bei gali kisti programos eigoje, dėl šios priežasties būtinas krūvio dozės monitoravimas. Ribos priklauso nuo daugelio veiksnių, tad ir fizinio krūvio dozė turi būti koreguojama, jei bent vienas veiksnys pasikeičia, sako Paliesiaus fizinio krūvio ir terapijos klinikos gydytojas – klinikinio darbo vadovas Saulius Deveikis.

Organizmo reakcija į fizinį krūvį turi būti monitoruojama ne vien tam, kad būtų pasiekta terapinė krūvio dozė, bet ir toksinio fizinio krūvio poveikio bei ankstyvų komplikacijų diagnostikai.

Šiuolaikiniai technikos laimėjimai leidžia monitoruoti paciento gyvybines funkcijas nuotoliniu būdu ir, kas svarbiausia, realiu laiku. Tiesioginis širdies elektrokardiogramos ir širdies susitraukimo dažnio monitoravimas yra būtini stebėjimo rodikliai didelės rizikos pacientams, pavyzdiui sergantiems širdies nepakankamumu. Būtent pagal širdies susitraukimų dažnį yra kontroliuojama fizinio krūvio dozė, o elektrokardiogramos monitoravimas naudingas greitam širdies ritmo ir miokardo išemijos vertinimui. Užsiėmimų metu taip pat gali būti sekamas paciento arterinis kraujospūdis, gliukozės kiekis kraujyje.

Paliesiaus fizinio krūvio terapijos programų etapai:

Paliesiaus fizinio krūvio terapijos programų etapai
Po klinikinės būklės įvertinimo bei fizinio krūvio recepto išrašymo, pacientas „perduodamas“ klinikos fizinio aktyvumo specialistui, kuris rūpinasi paciento raumenyno būklės įvertinimu, teisingu programos įgyvendinimu, „treniravimo“ metodikų bei technologinių sprendimų parinkimu.
www.sirdiesnepakankamumas.lt 

 

Straipsnį parengė klinikos vadovas, gyd. Saulius Deveikis