#4 42 m. moteris su širdies ir kraujagyslių ligų rizika - Paliesiaus fizinio krūvio klinika - individualios programos be vaistų!

Anos istorija:
nuo didelės kardiovaskulinės rizikos iki mažos
per per 12 mėnesių

Dėl fiziškai neaktyvaus gyvenimo būdo Ana (42 m.) per keletą metų priaugo svorio, atsirado sąnarių skausmas, dusulys net ir nedidelio fizinio krūvio metu, diskomfortas krūtinėje, kojų tinimas, kartais galvos svaigimas.

Kodėl Ana atvyko į Paliesiaus kliniką?

Ana atvyko pas mus su rimtomis bet, fizinio krūvio pagalba išgydomomis problemomis, kurias nulėmė sėslaus gyvenimo būdo veiksniai. Jai grėsė rimtos širdies ir kraujagyslių sistemos problemos – didelė miokardo infarkto ir insulto rizika.

 

 

„Sėslus gyvenimo būdas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių, susijusių su daugeliu sveikatos problemų, bei lėtinių ligų atsiradimu ir progresavimu, o fizinio krūvio terapija galėtų būti nepaprastai svarbus pirmasis žingsnis siekiant pagerinti sveikatą ir išvengti lėtinių ligų bei su jomis susijusių komplikacijų.“

Kas buvo Anai nustatyta Paliesiaus klinikoje?

Bendras sveikatos ištyrimas ir atlikti tyrimai parodė: I* padidintą kraujospūdį (AKS – 145/95 mmHg), padidėjusį pulsą ramybėje (92 k/min), padidintą bendro (7,5 mmol/l) ir “blogojo” (4,2 mmol/l) cholesterolio kiekį kraujyje, II* nutukimą (KMI – 37,1). Įvertinta širdies ir kraujagyslių ligų rizika – didelė.

Anai buvo paskirtas fizinio krūvio receptas, rekomenduota 6 dienų klinikinė programa Paliesiaus dvare ir 12 mėnesių poprograminis monitoravimas.

Po 12 mėnesių Anos kraujospūdis (120/70 mmHg) ir pulsas (70 k/min) buvo normalūs, svoris sumažėjo 27,6 kg (KMI – 27), normalizavosi bendrojo ir “blogojo” cholesterolio kiekis kraujyje. Išnyko diskomfortas krūtinėje ir dusulys fizinio krūvio metu, sumažėjo sąnarių skausmas ir kojų tinimas. Iš naujo įvertinta širdies ir kraujagyslių rizika – maža.

 

Ar Ana pasiekė savo tikslus?

Ana reikšmingai pagerino savo sveikatos būklę per 12 mėnesių be vaistų. Programos ir po programinio monitoravimo metu Ana gavo naudingų žinių apie sveikatinančią mitybą, fizinio krūvio naudą, ligų rizikos veiksnius, taip pat įgijo naujų, sveikatai naudingų įgūdžių, kurie jai padės pasiektus rezultatus išlaikyti ilgą laiką.

Atvejo analizės turinys
    Add a header to begin generating the table of contents

    Ligos istorija

    42 metų moteris dėl netinkamos mitybos ir nejudraus gyvenimo būdo per kelerius metus priaugo svorio. Tai sukėlė sveikatos problemų tokių kaip nugaros ir sąnarių skausmai, apsunkintas kvėpavimas net atliekant įprastą kasdieninę veiklą, diskomfortas krūtinėje, kojų tinimas, galvos svaigimas. Atsiradus antsvoriui, taip pat išryškėjo socialiniai sunkumai dėl sumažėjusio mobilumo ir socialinės stigmatizacijos. Ieškant pagalbos kūno svorio mažinimui ir siekiant išsiaiškinti simptomų priežastis pacientei buvo rekomenduota atvykti į Paliesiaus kliniką.

    Klinikinis įvertinimas

    Tikslas – holistinis pacientės būklės ir simptomų įvertinimas, todėl ištyrimo metu dalyvavo gydytojų komanda (medicinos gydytojas, sporto medicinos gydytojas, kardiologas ir kineziterapeutas).

    Pagrindinės sveikatos problemos:

    Ekstarsistolės/priešlaikiniai širdies susitraukimai (4–5 permušimai/min.), padidėjęs pulsas ramybės busenoje (92 k/min). (Per didelis dažnis priešlaikinių širdies susitraukimų gali būti rimtų sveikatos sutrikimų požymis).

    Antsvoris. Pacientės ūgis 164 cm., svoris 99,7 kg., kūno masės indeksas (KMI) 37,1. (KMI yra būdas įvertinti antsvorį ir apibrėžti antsvorio dydį laipsniais). 37,1 yra laikomas II laipsnio nutukimu. Atlikus kūno sudėties analizę (KSA) buvo nustatytas didelis kūno riebalų ir padidėjęs visceralinių riebalų kiekis. (KSA naudojama siekiant tiksliau įvertinti kūno sudėtį: riebalinio, raumeninio, kaulinio audinių ir vandens masę).

    Sumažėjęs funkcinis pajėgumas. Kardiopulmoninio krūvio mėginio metu (CPET) buvo pastebėtas žemas pikinis deguonies suvartojimas (V02maks) – 23,5 ml/min/kg.

    Mobilumo sumažėjimas. Antsvoris sukelia judėjimo sunkumus, sąnarių skausmus, kartu taip pat yra jaučiama didelė socialinė stigmatizacija, slopinanti norą dalyvauti socialiniame gyvenime. Socilinio gyvenimo sunkumai gali sukelti asmens izoliaciją ir pabloginti psichologinę būseną.

    Didelė rizika susirgti lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis.

    Gydymo tikslai

    1. Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos sumažinimas:

    • Sumažinti kraujospūdį
    • Sumažinti antsvorį
    • Padidinti fizinį pajėgumą

    2. Pagerinti gyvenimo kokybę:

    • Didinti mobilumą
    • Sumažinti sąnarių skausmus

    Paliesiaus klinikinė savaitė

    Atsižvelgiant į paciento tikslus, simptomus, sveikatos būklę, atliktų tyrimų rezultatus (CPET ir kt.) sudaromas gydymo planas.

    Gydymo priemonės: fizinio krūvio terapija, individualizuota dieta, psichosocialinės konsultacijos ir mokymai.

    Fizinio krūvio terapija – tai gydymas individualiai parinktu fiziniu krūviu, kurio metu yra stebima paciento organizmo reakcija. Remiantis paciento sveikatos būklės ir funkciniu įvertinimu sudaromas pradinis fizinio krūvio receptas. Receptas visada yra individualus ir skirtas tik konkrečiam pacientui, pagrįstas FITT-VP principu: dažnis, intensyvumas, laikas, tipas, apimtis, progresas.

    7 dienų trukmės klinikinės programos metu Paliesiaus dvare fizinio krūvio receptas yra praktiškai pritaikomas. Kartu dalyvaujant kineziterapeutams ir gydytojui, stebint organizmo reakciją į gydymą, užtikrinamas gydymo efektyvumas. Programos puslapio nuoroda: https://paliesiausklinika.lt/paslaugos/12-savaiciu-antsvorio-mazinimo-programa/

    Mityba klinikinės programos metu individualiai subalansuota pagal sveikatos būklę ir energijos poreikį (kcal).

    Psichosocialinis palaikymas kartu su Paliesiaus klinikos psichologe. „Psichosocialinis“ reiškia santykį tarp psichologinių ir socialinių aspektų, apima vidinius, emocinius, mąstymo procesus, mūsų reakcijas į aplinką, taip pat santykius, socialines vertybes ir kultūrinę praktiką.

    Edukacinių užsiėmimų metu suteikta daugiau žinių apie sveiką mitybą, streso mažinimą, gydymo fiziniu krūviu naudą. Skatindami naujų sveikatinančių įgūdžių formavimą ir domėjimąsi savo sveikata, siekiame užtikrinti ilgalaikius rezultatus ir gyvenimo būdo pasikeitimus.

    Tęstinis gydymas namuose

    Pasibaigus klinikinei programai Paliesiaus dvare buvo pateiktos rekomendacijos su ateities veiksmų planu (ką ir kaip toliau daryti, kad būtų siekiama įvardintų tikslų). Pateiktos medicininės rekomendacijos dėl sveikatos priežiūros, fizinio krūvio receptas, sveikos mitybos principai ir tikėtini rezultatai. Tęstinio gydymo metu buvo nuolatinis kontaktas su Paliesiaus klinikos specialistais, atliekamos konsultacijos ir tyrimai. Gyvenimo būdo keitimas yra ilgalaikis įsipareigojimas, todėl palaikymas yra būtinas norint pasiekti ilgalaikį rezultatą. Pacientė kas 3 mėnesius reguliariai lankėsi klinikoje, siekiant užtikrinti rezultatų stebėseną ir fizinio krūvio recepto pritaikymą, atsižvelgiant į gerėjantį fizinį pajėgumą ir galimas rizikas.

    Rezultatai

    Savarankiški užsiemimai namuose pagal receptą ir mitybos rekomendacijas davė reikšmingų rezultatų jau po 3 mėnesių. Kraujo spaudimo sumažėjimas nuo 145/95 iki 105/75, širdies susitraukimo dažnio sumažėjimas ramybės būsenoje nuo 92 iki 68 kartų per min. Širdies ir kraujagyslių ligų rizika nuo didelės sumažėjo iki vidutinės.

    Praėjus 12 mėnesių kraujospūdis buvo normos ribose 120/70. Širdies susitraukimo dažnis ramybės būsenoje 73 kartai per minutę, kuris beveik yra laikomas idealiu. Svorio netekimas –26,6 kg, tai reiškia, kad KMI yra tik per 2 punktus nuo normalaus intervalo ribos, o visceralinių riebalų kiekis artėja prie subalansuoto lygio dar labiau sumažindamas širdies ir kraujagyslių sistemos ligų rizika nuo vidutinės iki mažos. Pakeitus gyvenimo būdą ir aktyviai užsiimant fizine veikla, širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos sumažėjo, o esantis tik nedidelis antsvoris neturės įtakos sveikatai.