Energijos perteklius ir/ar nepakankamas fizinis aktyvumas sukuria perteklinę energiją, kuri riebaliniuose audiniuose kaupiasi kaip riebalai. Šis riebalų perteklius yra žalingas sveikatai, daugelio sveikatos sutrikimų rizikos veiksnys (II tipo CD, hipertenzija, dislipidemija, koronarinė širdies liga, onkologiniai susirgimai, kt.), reikšmingai susijęs su mirtingumo padidėjimu (daugiau kaip 1 milijonas mirties atvejų per metus).
KMI vertinimas:
<30, viršsvoris; 30 – <35, I laipsnio nutukimas; 35 – <40, II laipsnio nutukimas; >40, III laipsnio nutukimas.
Liemens apimties vertinimas:
<94 cm vyrams; <80 cm moterims.
Efektyviam riebalų mažinimui būtina sureguliuota mityba, fizinis aktyvumas ir poilsio režimas.
Įprastai svorio mažinimui rekomenduojamas vidutinio intensyvumo fiziniai pratimai. Tačiau vadovaujantis bendromis normomis neatsižvelgiamą į individualią kiekvieno žmogaus būklę. Užsiimant fizine veikla svarbu suprasti kaip krūvio intensyvumas veikia medžiagų apykaitą ir kad tas pats kalorijų deficitas aerobinės ir jėgos treniruočių metu gali turėti skirtingą poveikį svorio mažinimo programoje.
Norint pasiekti ilgalaikių rezultatų nepakanka užsibrėžtą laiko tarpą laikytis dietos ir sportuoti.
Jei laikinai sumažinsime kalorijų suvartojimą ir/ar padidinsime jų išeikvojimą, tai ir svoris sumažės laikinai. Tinkama mityba ir sportas turi būti gyvenimo būdo dalis. Kaip tą pasiekti?
- Pradėkite nuo nedidelių pokyčių (pvz. 15-20 min per dieną papildomo fizinio aktyvumo priklausomai nuo Jūsų fizinio pajėgumo būklės) ir su laiku po truputį juos didinkite (ilginkitę trukmę, didinkite pakartojimų skaičių ir intensyvumą);
- Atvykite į Paliesiaus kliniką, mūsų gydytojai įvertins Jūsų sveikatos būklę, fizinį pajėgumą, išrašys fizinio krūvio receptą, sudarys individualią ilgalaikę klinikinę programą;
- Išbandykite gydomąjį fizinį krūvį praktiškai (6 dienų gydymo fiziniu krūviu programą Paliesiaus dvare).
Individualios ilgalaikės klinikinės programos žingsniai
Pirmas žingsnis nutukimo gydyme – problemos aptarimas ir įvertinimas kartu su pacientu. Pirminio vizito metu gydytojas įvertina objektyvius rodiklius (KMI, liemens apimtį ir kt.), širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, gretutinius susirgimus. Gydytojas turi suprasti kaip pats pacientas mato problemą ir derinti tai su objektyvaus ištyrimo duomenimis.
Antras žingsnis – svorio mažinimo programos sudarymas ir pasirašymas. Sudarant programą svarbu turėti realius lūkesčius ir tikslus, taip pat pasiryžti gyvenimo būdo pokyčiams, keisti mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius.
Trečias žingsnis – programos vykdymas, stebėjimas ir reguliarus rezultatų vertinimas kartu su specialistais.
Ketvirtas žingsnis – pasiekto norimo rezultato išlaikymas. Labai svarbu pasiekus tinkamą svorį yra jį išlaikyti. Būtina ir toliau laikytis išmokto režimo, reguliariai sekti kūno svorį, bendrą sveikatos būklę.
Medicinos gydytoja Aušra Lūžaitė