Bėgiojimas yra vienas iš natūraliausių ir biomechanikos požiūriu tinkamiausių judėjimo būdų erdvėje. Tai ciklinis pratimas, kurio ciklą sudaro du žingsniai. Bėgimo metu kūnas turėtų būti nežymiai pasviręs į priekį 2-3° (tokia padėtis lemia mažesnį nugaros raumenų apkrovimą), rankų judesiai laisvi, derinami su kojų judesiais, pečių juostos raumenys atpalaiduoti. Tai vienas iš efektyviausių būdų padidinti medžiagų apykaitą. Tinkamai pritaikytas bėgimas yra aerobinė veikla, aktyvinanti organizmo procesus, reikalingus svorio mažinimui (kaip numesti svorio Paliesiaus klinikoje).
Bėgioti gali tiek sveiki žmonės, tiek turintys sveikatos sutrikimų. Svarbu, kad pasirinktas krūvis būtų individualus, atitinkantis žmogaus amžių, klinikinę būklę, funkcines galimybes. Treniruotės metu priklausomai nuo sveikatos būklės reikia stebėti širdies-kraujagyslių sistemos reakciją (širdies susitraukimų dažnį, kraujospūdį, elektrokardiogramą), kvėpavimo dažnį, įveikiamą atstumą ir intensyvumą. Paliesiaus klinikoje turime naujausias technologijas („VO2max“, „BodyGuardian “ir kt.), padedančias įvertinti ir kontroliuoti organizmo reakciją į fizinį krūvį.
Reguliarios fizinės veiklos teigiamas efektas yra moksliškai įrodytas. Nepriklausomai nuo priežasties pripažinta, kad reguliarūs pratimai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką. Tiek aerobinio darbingumo pratimai, tiek raumenų stiprinimas skatina su sveikata susijusius veiksnius, gerinančius gyvenimo kokybę. Ištvermės treniravimas (aerobinė veikla) pastebimas kaip labiau efektyvus metodas mažinant riebalų masę, pulsą ir kraujospūdį, o treniravimas su pasipriešinimu labiau efektyvus didinti raumenų jėgą, didinti raumens ir jungiamojo audinio skerspjūvį. Abu šie treniravimo metodai pagerina gliukozės ir lipidų metabolizmą. Taigi, svarbu neapsiriboti vienu fizinio aktyvumo būdu, derinti aerobinius krūvius kartu su jėgos ir tempimo pratimais.
Pagal Amerikos sporto medicinos kolegijos rekomendacijas, išskiriamos tokios pagrindinės fizinių pratimų kategorijos:
○ Kardiorespiraciniai (aerobiniai);
○ Jėgos;
○ Lankstumo;
○ Neuromotoriniai.
Kardiorespiraciniai pratimai
Bent 150 min/sav. vidutinio intensyvumo užsiėmimai: 30-60 min 5 k./sav. vidutinio intensyvumo pratimai ar 20-60 min 3 k./sav. didelio intensyvumo pratimai. Vienos treniruotės trukmė turėtų būti ne mažesnė nei 10 min. Treniruočių trukmė, dažnis ir intensyvumas turėtų būti laipsniškai didinami.
Jėgos pratimai
2-3 k./sav. pagrindinėms ramenų grupėms. Vyresnio amžiaus, sėdimą darbą dirbantiems asmenims reiktėtų pradėti nuo labai mažo ar mažo intensyvumo. Kiekvieną pratimą kartoti 8-20 k po 2-4 pakartojimų serijas. Tarp šių pratimų turėtų būti bent 48 val pertrauka.
Lankstumo pratimai
2-3 k./sav. judesių amplitudės gerinimui ar palaikymui. Kiekvienas tempimo pratimas atliekamas iki lengvo diskomforto, 10-30 s, po 2-4 pakartojimus (viso iki 60 s). Prieš tempimo pratimus rekomenduojamas lengvas aerobinis apšilimas.
Neuromotoriniai pratimai
2-3 k./sav. po 20-30 min motorinių įgūdžių lavinimui, apima vikrumą, eiseną, pusiausvyrą, koordinaciją.
Nors fiziniai pratimai apsaugo nuo širdies-kraujagyslių sistemos ligų, padeda sveikai mažinti svorį, svarbu nepamiršti, kad fizinis krūvis gali išprovokuoti kai kuriuos sveikatos sutrikimus. Todėl prieš imantis gydymo fiziniu krūviu, būtina pasitarti su specialistais.
Medicinos gydytoja Aušra Lūžaitė