Spiroveloergometrijos tyrimas - Paliesiaus fizinio krūvio klinika - individualios programos be vaistų!

Kardiopulmoninis krūvio mėginys

Fizinis krūvis yra labai efektyvi priemonė, padedanti kovoti su įvairiais sveikatos sutrikimais (antsvoriu, stresu, širdies ir kraujagyslių ligomis, II tipo cukriniu diabetu, metaboliniu sindromu, depresija, nemiga ir daug kitų). Tačiau tam, kad būtų parinktas optimalus fizinis krūvis, reikalingas pacientui pagal jo sveikatos būklę ir tikslus, labai svarbu įvertinti organizmo reakciją į krūvį. Šiam tikslui Paliesiaus klinikoje atliekamas specialus tyrimas – kardiopulmoninis krūvio mėginys (angl. Cardio Pulmonary Exercise Testing – CPET), dar vadinamas spiroveloergometrija arba VO2Max. Tai standartizuoto fizinio krūvio testas, kurio metu stebima ir vertinama kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių bei skeleto raumenų sistemų reakcija. Įprastai šių organizmo sistemų tyrimai atliekami atskirai ir parodo tik konkretaus organo funkcinę būklę, neatspindi tarpusavio sąveikos. CPET padeda matyti žmogaus kūną kaip vientisą sistemą, o ne atskirų dalių rinkinį.







Koks CPET tyrimo tikslas?

CPET tikslas – įvertinti paciento pajėgumą, galimą fizinio krūvio riziką ir individualius treniravimosi slenksčius. Vienas svarbiausių kardiopulmoninio mėginio rodiklių yra deguonies suvartojimas – VO2Max, kuris atspindi organizmo aerobinį pajėgumą. Didėjant darbo intensyvumui, energijos gamybai reikia daugiau deguonies, todėl didėja ir deguonies suvartojimas. Priklausomai nuo to, kiek ir kaip didėja šis rodiklis, vertinamas organizmo pajėgumas ir jį ribojantys veiksniai. Sportininkams tai ir treniruočių efektyvumo vertinimo rodiklis.

CPET tyrimo metu kartu vertinama širdies ir kraujagyslių sistemos reakcija parodo, ar nėra gyvybei pavojingų ritmo ir laidumo sutrikimų, ar kraujospūdis nesukyla per daug. Kvėpavimo sistemos reakcija parodo ar pakankamas kvėpuojamasis tūris, ar nesutrikusi ventiliacija (anglies dioksido šalinimas), ar nesutrikusi kvėpavimo funkcija. Jei pacientas jaučia dusulį, tyrimas gali padėti nustatyti šio simptomo priežastį.

Taigi, spiroveloergometrijos tyrimo metu matuojami kvėpavimo dujų, širdies veiklos, hemodinamikos pokyčiai suteikia daug informacijos apie organizme vykstančius procesus, organų sistemų, atsakingų už fizinį pajėgumą, būklę, padeda nustatyti, kuri sistema (kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių ar kt.) riboja fizinį pajėgumą.

Kuo CPET skiriasi nuo veloergometrijos tyrimo?

Praktikoje dažnai sutinkamas krūvio testas yra veloergometrija (VEM). Šio tyrimo metu naudojamas dviratis treniruoklis, stebima elektrokardiograma (EKG), širdies susitraukimų dažnis (ŠSD), matuojamas arterinis kraujo spaudimas (AKS) – vertinama tik širdies ir kraujagyslių sistemos reakcija į krūvį. Mūsų klinikoje atliekamas kardiopulmoninis krūvio testas. Tai sudėtingesnis tyrimo metodas, kai matuojami ne tik minėti kardiologiniai, bet ir kvėpavimo funkcijos, fizinio pajėgumo rodikliai.  Atlikus šį testą, gydytojas gali įvertinti, kaip fizinio krūvio metu reaguoja Jūsų širdies ir kraujagyslių sistema, plaučiai ir griaučių skersaruožiai raumenys tuo pačiu metu.

Kaip atliekamas CPET tyrimas?

Pirmiausia vyks pasiruošimas. Ant krūtinės ir nugaros bus užklijuojami elektrodai, ant rankos uždedama kraujospūdžio manžetė. Tai padės gydytojui kompiuterio monitoriuje sekti širdies susitraukimų dažnį, arterinį kraujo spaudimą ir elektorkardiogramą. Tada pritvirtinama kaukė, prie kurios prijungiami vamzdeliai sujungti su kardiopulmoninio krūvio aparatu. Su visais šiais „prietaisais“ Jūsų paprašys atsisėsti ant dviračio ir po kelių minučių pradėti minti. Nors nosį ir burną dengs kaukė, Jūs kvėpuosite patalpoje esančiu oru. Pradžioje krūvis bus lengvas, vėliau laipsniškai didės. Priklausomai nuo tyrimo tikslų ir Jūsų fizinio pajėgumo, minti reikės tiek kiek galėsite arba kol bus pasiekti reikalingi parametrai. Jei tyrimo metu pajusite galvos svaigimą, skausmą krūtinėje ar kt. simptomus, tyrimas bus sustabdomas. Tyrimas taip pat gali būti nutrauktas, jei gydytojas nustatys, kad stebimi parametrai grėsmingai pasikeitė.

Nesant komplikacijų, krūvis trunka 7–12 min. (priklausomai nuo Jūsų fizinio pajėgumo). Po krūvio dar mažiausiai 5 min. stebima EKG, ŠSD, AKS – vertinamas organizmo atsistatymas po krūvio, stebima, ar nėra širdies ritmo sutrikimų, išemijos. CPET atlieka sporto medicinos gydytoja arba gydytojas kardiologas, kurie išsamiai paaiškins Jums apie tyrimą ir atsakys į kylančius klausimus.

Kokia CPET tyrimo nauda?

Tyrimas leidžia nustatyti fizinį pajėgumą, jį ribojančius veiksnius, individualius treniravimosi slenksčius (t. y. tinkamiausią krūvio intensyvumą norint pasiekti užsibėžtą tikslą). Pagal gautus duomenis gydytojas pacientams gali pateikti individualų fizinio krūvio receptą, o sportininkams įvertinti jų pajėgumo dinamiką, treniruočių programos efektyvumą

Susisiekite dabar:






    Kodėl Paliesiaus klinika?

    Žmogaus sveikata priklauso nuo biologinių, psichologinių ir socialinių veiksnių. Paliesiaus klinika remiasi klinikiniu gydymu, kuris apjungiamas su harmoninga fizine, psichine ir emocine veikla atsipalaidavimą skatinančioje aplinkoje.

    Siekdami objektyvių rezultatų, klinikos gydytojai ir kiti specialistai atlieka medicinos mokslu pagrįstus laboratorinius ir funkcinės diagnostikos tyrimus. Mūsų klinikos gydymo rezultatai yra išmatuojami ir pacientams pateikiami objektyviais rodmenimis.

    Paliesiaus klinikoje kiekvienam pacientui skiriame tiek laiko, kiek reikia išspręst jo konkrečias problemas – priimamas efektyviausias individualus sprendimas.

    Klinikoje kompleksinį gydymą atlieka darni gydytojų ir kitų specialistų komanda. Savo srities profesionalai bendrauja su pacientu, surenka anamnezę, atlieka tyrimus, analizuoja rezultatus, kurie vėliau apibendrinami ir surandamas geriausias sprendimas konkretaus paciento sveikatai atstatyti ir pagerinti. Klinikos specialistų komandą sudaro:

    • vidaus ligų gydytojai;
    • gydytojai kardiologai;
    • medicinos gydytojai;
    • sporto medicinos gydytojai;
    • medicinos psichologai;
    • kineziterapeutai – masažuotojai;
    • ergoterapeutai.

    Klinikoje teikiamas gydymas yra ne tik kompleksinis ir individualus, bet ir saugus. Naudojant naujausius medicininių ir informacinių technologijų sprendimus, pacientų sveikatos būklė stebima ir vertinama realiu laiku, nuotoliniu būdu. Fizinio krūvio ir ramybės metu sekama pacientų širdies veikla. Gydytojų nuolat vertinamos elektrokardiogramos, širdies susitraukimų dažnio rodikliai, užtikrina saugų fizinį krūvį ir gydymo efektyvumą. Atliekami laboratoriniai ir funkcinės diagnostikos tyrimai leidžia įvertinti pacientų būklę atsižvelgiant į fiziologinius rodiklius. Fizinio krūvio metu atliekami laboratoriniai ir funkcinės diagnostikos tyrimai užtikrina saugų ir kliniškai efektyvų ligų gydymą ar jų profilaktiką fiziniu krūviu.

    Komandinis aukštos kvalifikacijos specialistų darbas, gydymo procese taikoma įranga, technologijos ir pasiteisinę gydymo algoritmai, individualus dėmesys pacientui garantuoja efektyvius gydymo rezultatus.