Fizinio krūvio mėginys

Fizinio krūvio mėginys, tai testas, kurio metu atliekamas standartizuotas  fizinis krūvis ir stebimos organizmo reakcijos. Dažniausiai krūvis dozuojamas naudojant dviratį treniruoklį ar bėgimo takelį. Organizmo reakcija į krūvį vertinama pagal tai, kaip tiriamasis jaučiasi ir aparatų pagalba. Priklausomai nuo tyrimo tikslų ir techninių galimybių gali būti stebima širdies-kraujagyslių funkcija (AKS, ŠSD, EKG) , plaučių funkcija (VT, VE, RR, BR ir kt.), nustatytas maksimalus deguonies suvartojimas (VO2max), anaerobinis slnkstis (AT).

 

Praktikoje dažnai sutinkamas krūvio testas yra veloergometrija (VEM). Šio tyrimo metu naudojamas dviratis treniruoklis, stebima elektrokardiograma (EKG), širdies susitraukimų dažnis (ŠSD), matuojamas arterinis kraujo spaudimas (AKS) – vertinama tik širdies-kraujagyslių sistemos reakcija į krūvį. Mūsų klinikoje atliekama yra spiroveloergometrija. Tai sudėtingesnis tyrimo metodas, kitaip dar vadinamas kardiopulmoninis krūvio mėginys, kada matuojami  ne tik kardiologiniai, bet ir  kvėpavimo funkcijos, fizinio pajėgumo rodikliai.  Atlikus šį testą, gydytojas gali įvertinti kaip fizinio krūvio metu reaguoja Jūsų širdies-kraujagyslių sistema, plaučiai ir griaučių skersaruožiai raumenys tuo pačiu metu. Įprastai šių organizmo sistemų tyrimai atliekami atskirai ir parodo tik konkretaus organo funkcinę būklę, neatspindi tarpusavio sąveikos. Kardiopulmoninis krūvio testas padeda žiūrėti į žmogaus kūną kaip vientisą sistemą, o ne atskirų organų rinkinį.

 

Kaip atliekamas kardiopulmoninis krūvio mėginys mūsų klinikoje?

Pirmiausia Jūsų laukia specialistų konsultacijos. Vidaus ligų gydytoja įvertins Jūsų bendrą būklę, nusiskundimus, laboratorinius tyrimus. Sveikatingumo treneris atliks kūno sudėties analizę, nustatys kūno masės indeksą.  Jei šiame etape nebus nustatyta priešparodymų krūvio mėginiui, Jums bus paskirtas apsilankymas spiroveloergometrijos tyrimui. Atvykus tą pačią dieną pirmiausia Jūsų lauks konsultacija su gydytoja kardiologe, kuri įvertins bendrą širdies-kraujagyslių sistemos būklę, EKG.  Vėliau atliekamas spirometrijos tyrimas, kuris leidžia įvertinti Jūsų plaučių funkciją ramybėje. Ir tik tada, jei nebus nustatyta kontraindikacijų, bus atliekamas krūvio testas.

 

Pirmiausia ant krūtinės ir nugaros bus užklijuojami elektrodai, ant rankos uždedama kraujospūdžio manžetė. Tai padės gydytojui kompiuterio monitoriuje sekti širdies susitraukimų dažnį, arterinį kraujo spaudimą ir elektorkardiogramą. Tada pritvirtinama kaukė, prie kurios prijungiami vamzdeliai sujungti su kardiopulmoninio krūvio aparatu. Su visais šiais „prietaisais“ Jūsų paprašys atsisėsti ant dviračio treniruoklio ir po keletos minučių pradėti minti. Nors nosį ir burną dengs kaukė, Jūs kvėpuosite patalpoje esančiu oru. Pradžioje krūvis bus lengvas, vėliau laipsniškai didės. Priklausomai nuo tyrimo tikslų ir Jūsų fizinio pajėgumo minti reikės tiek kiek galėsite arba kol bus pasiekti reikalingi parametrai. Jei tyrimo metu pajusite galvos svaigimą, skausmą krūtinėje ar kt.simptomus, tyrimas bus sustabdomas. Tyrimas taip pat gali būti nutrauktas, jei gydytojas nustatys, kad stebimi parametrai grėsmingai pasikeitė.

Nesant komplikacijų, krūvis trunka 7-12 min (priklausomai nuo Jūsų fizinio pajėgumo). Po krūvio dar mažiausiai 5 min stebima EKG, ŠSD, AKS – vertinamas organizmo atsistatymas po krūvio, stebima ar nėra po krūvio širdies ritmo sutrikimų, išemijos. Spiroveloergometriją atlieka sporto medicinos gydytoja kartu su gydytoja kardiologe, kurios išsamiau paaiškins Jums apie testą ir atsakys į kylančius klausimus.

Kardiopulmoninio krūvio mėginys  atliekamas siekiant nustatyti fizinį pajėgumą, fizinio krūvio netoleravimo priežastis, vertinti treniruočių efektyvumą.

Gydytoja kardiologė Audronė Grigalevičienė

Medicinos gydytoja Aušra Lūžaitė

Gydymas dozuotu fiziniu krūviu – galimybė numesti svorio, sutvarkyti kraujospūdį, cukraus kiekį ar tiesiog pagerinti sveikatos ir psichikos būklę!

Daugiau apie individualų gydymą fiziniu krūviu: https://paliesiausklinika.lt/neteisingas-fizinis-kruvis/

Sužinokite daugiau apie mūsų gydymo būdus ir programas susisiekę tel: 8 600 37 279